Stil Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

3 dk okuma süresi

Günümüzde moda çok önem verilen sektörlerden biridir. Kariyer planlamasında da çalışmak için bu sektöre yönelim artmaktadır. Üniversitelerde bu alanlarda bölümlerin sayısı artış göstermektedir. Moda ve tasarım alanında çalışma yürütmek isteyen kişilerine en merak ettiği konulardan biri de stil danışmanı ne kadar kazanır? Sorusudur. Bu yazımızda stil danışmanı ne iş yapar ve ücretleri nelerdir net şekilde öğrenebilirsiniz.

Stil Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Moda ve tasarım sektörü büyümekte olan bir alandır. Kıyafet ve aksesuarları temel alan bu sektörde insanlara her gün yeni çizgilerde giyim ve stil önerileri verilmektedir. Stil danışmanı müşterileri için hayatına entegre edebileceği giyim önerileri sunan kişilerdir. Fiziksel özelliklerinden, çalışma alanına kadar müşterisinin tüm kişisel özelliklerini göz önüne alarak bu stili belirlemesi gerekmektedir. Kişilerin zevkleri ve beklentilerini de göz önüne alarak bunu kendi bilgileriyle harmanlamaları gerekir. Bu şekilde müşterileri için hayatlarında kullanabilecekleri bir stil üretmiş olur.

Stil Danışmanlığı Bölümü Taban Puanı

Stil danışmanlığı büyümekte olan bir sektör olduğu için bu alandaki okul sayısı da artmaktadır. Talep arttıkça yeni üniversitelerde de bu bölümler açılmaya devam etmektedir. Günümüzde birçok özel ve devlet üniversitesinde moda ve tasarım bölümü bulunmaktadır. Bu okul iki yıllık yüksek okul ve dört yıllık lisans bölümü olarak tercih edilebilmektedir. Stil danışmanı olmak için dört yıllık lisans bölümü tamamlamış olmak gerekir. Stil danışmanı bölümü taban puanı son dönem için 250 puan olarak belirlenmiştir. Üniversite sınavında başarı oranlarına göre bu puanda değişiklikler her sene görülmektedir.

Stil Danışmanı Maaşı

Moda ve tasarım bölümüne duyulan ilginin bir diğer nedeni gelecek vaat eden bir meslek olarak görülmesidir. Kişiler yaşamları meslekleri ile idame ettirirler. Bu sebeple de stil danışmanı maaşı en çok merak edilen konulardandır. Özel sektörde hizmet veren bir iş kolu olması nedeniyle stil danışmanı maaşı değişkenliklerin çok görüldü bir sektördür. Yapılan araştırmalar ve elde edilen ortalamalar sonucunda bir stil danışmanı aylık 10.000TL kazanç sağlayabilmektedir. Meslek hayatında ilerledikçe bu maaş artış gösterecektir. Aynı şekilde mesleğin ilk yıllarında ve staj dönemlerinde bu rakamların daha düşük görülmesi de muhtemeldir.

Stil Danışmanları Nerelerde Çalışır?

Stil danışmanı özel sektörde faaliyet gösteren bir iş bölümüdür. Bu sebeple kamuda stil danışmanı çalışma imkanı bulunmamaktadır. Moda ve tasarım bölümünü tamamlamış ve stil danışmanı olmuş bir kişi kendisi için özel bir butik ve stil ofisi açabilir. Buraya gelen müşterilerine bireysel hizmet vererek gelir elde etmesi mümkündür. Bunun yanında tekstil ve giyim markaları ile işbirliği yaparak stil danışmanlığı yapılması da mümkündür. Burada markaların yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar dönemlerine ait tasarımlarında söz sahibi olarak görev alacaktır.

İlgili İçerik
Ülkemizde çok sayıda öğretmenlik bölümü vardır. Bu sebeple çok sayıda öğretmen adayımız da bulunmaktadır....

Stil Danışmanı Nasıl Olunur?

Stil danışmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle liseyi tamamlamış ve üniversite sınavına girmiş olmaları gerekir. Üniversite sınavından gerekli puanları alarak üniversitelerin gerekli bölümlerinden birine yerleşmeleri de ikinci adımdır. Üniversitelerin stil danışmanı olmak için tercih edilmesi gereken bölümü moda tasarım bölümüdür. Burada iki ya da dört yıllık eğitimlerini tamamlayan kişiler mezun olduktan sonra stil danışmanı olarak meslek hayatlarına başlayabilirler. Kendilerini geliştirmeleri adına öğrencilik dönemlerinde staj çalışmaları yapmaları mümkündür. Bunun haricinde mezun olduktan sonra da meslek öncesi staj yaparak kendilerini stil danışmanı olmak için geliştirebilirler. Mezun olan ve diploma alan kişiler kendilerini çalışmaya hazır hissettikleri zaman markaların insan kaynakları aracılığıyla iş başvurularını gönderebilirler. Varsa özgeçmişlerine bireysel projelerini sunmaları onları ön plana çıkaracaktır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x