Antrenörler Ne Kadar Kazanır?

3 dk okuma süresi

Bir müsabakada sporcudan daha fazla önem arz eden biri varsa o kişi şüphesiz sporcunun antrenörüdür. Kazanma veya kaybetme faktöründe antrenörler büyük pay sahibidir. Bir sporda yeterlilik seviyesine ulaşan kişiler antrenörlük yapabilmektedir. Peki antrenörler ne kadar kazanır? Antrenör maaşları, ilgili spor dalına ve müsabakanın gerçekleştiği lige göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bir spor müsabakasında sporcuları hazırlayan antrenör sayısı da spor dalına göre değişiklik gösterecektir. Bir güreş müsabakasında yalnızca bir antrenör bulunurken, futbol müsabakasında futbolcu antrenörü, kaleci antrenörü gibi birden fazla antrenör görev alabilir. Antrenörler ne kadar kazanır sorusunun yanıtı o antrenörün kıdemine, geçmiş başarılarına ve yaşına göre değişebilir. Antrenörler kamuda veya özel spor külüplerinde çalışabilir. Her antrenör, derecesine göre maaş alır. Özel kulüplerde yeni işe başlayan bir antrenör ortalama 2.500 lira maaş alırken, kamuda hizmet veren antrenör maaşları 4.100 liradan başlamaktadır.

Antrenör Nedir?

Bir sporcuyu, kazanması maksadıyla müsabaka veya turnuvalara hazırlayarak stratejik ve sportif eğitim veren kişilere Antrenör ünvanı verilir.

Antrenör Ne İş Yapar?

Bir antrenörün asli görevi bir sporcuyu veya spor takımını müsabaka ve turnuvalara hazırlayarak performansını yükseltmek, müsabakanın kazanılması için gerekli stratejileri ve sportif faaliyetleri gerçekleştirerek işbirliğinde bulunmaktır.  Bir antrenör, hazırladığı sporcuyu iyi analiz etmeli, sporcunun güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek buna uygun bir eğitim süreci hazırlamalıdır. Antrenörler, tüm antrenman programını idare etmek ve planlamakla yükümlüdür. Ayrıca sporcuyu hazırlarken güvenliğe önem vermeli, sakatlıkların önüne geçmek için gerekli önlemleri almalıdır.  Bir antrenör, antrenman esnasında etik spor kurallarını ihlal etmemeli ve sporcuyu bu çizgide yönlendirmelidir. Antrenörler mesleğe 9/1 kademe ile başlarlar ve kıdemlerine göre bu kademeler yükseliş gösterir. Antrenör maaşı bu kıdemlere bağlıdır. Ülkemizde bir antrenör aylık kazancı ortalama 3.000 liradır.

Antrenör Nasıl Olunur?

Antrenörler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hükümlerine bağlı olarak faaliyet gösterirler ve antrenör olmak için bakanlığın şartlarını taşıyor olunması gerekir. Bu şartlardan ilki, en az lise veya dengi eğitim kurumlarından mezun olmaktır. Ayrıca kişinin bedenen veya zihnen bir engeli bulunmaması, yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olması ve ilgilendiği spor dalı için belirlenen yaş sınırını aşmamış olması gerekir.  Bu şartları taşıyan kişiler antrenörlük belgesi almak için gerekli başvuruları yapabilirler.

İlgili İçerik
Antikacılık, günümüzde hâlâ değerli ve kârlı mesleklerden biri olarak varlığını korumaya devam ediyor. Mesleğin...

Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?    

Antrenörlük belgesi başvuruları T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden yapılmaktadır. Antrenörlük belgesini alabilmek için kişinin antrenörlük kurslarını başarıyla bitirmiş olması gerekir. Bu kurslar, her spor dalının federasyonu tarafından yıl içerisinde başvuruya açılır. Örneğin, fitness antrenörü olmak isteyen bir kişi Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’na başvurarak kurslara katılmalıdır. Bu kurslara katılım şartları, her federasyon için değişkenlik göstermektedir. İlgili federasyonun belirlediği şartları taşıyan bir kişi, kursu tamamlaması hâlinde antrenörlük belgesi almaya hak kazanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x